يکشنبه, 27 آبان 1397
عنوان : به همت شهرداری بابل بازگرداندن اصالت تاریخی و مرمت پل تاریخی محمدحسن خان با قدمت بیش از ٢٥٠ سال آغاز شد.
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۴/۳۱ 
ساعت : ۱۰:۱۵:۳۰

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

به همت شهرداری بابل بازگرداندن اصالت تاريخي و مرمت پل تاريخي محمدحسن خان با قدمت بيش از ٢٥٠ سال آغاز شد.


به گزارش اداره روابط عمومي شهرداری بابل مهندس کبود شهردار بابل در خصوص آغاز و مرمت پل محمد حسن خان، گفت: خوشبختانه بعد از سال ها چشم انتظاری و دغدغه مردم و سازمان های مردم نهاد، مرمت و بازسازی اساسی پل تاریخی محمد حسن خان آغاز شده است.

ايشان افزود:  بازسازی این سازه تاریخی با تلاش و پیگیری های شهرداری بابل ، میراث فرهنگی و اداره کل راه و شهرسازی مازندران انجام می گیرد و برای این طرح در مرحله اول ٦ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است .

شهردار بابل بیان داشت : یک میلیارد و ٥٠٠ میلیون ریال از این میزان اعتبار را میراث فرهنگی تامین می کند ، ٢ میلیارد ریال را شهرداری بابل تقبل کرده است و تامین ٢ میلیارد و ٥٠٠ میلیون ریال هم بر عهده راه و شهرسازی مازندران است .

مهندس کبود گفت: متاسفانه در طول دوره های مختلف الحاقات زیادی در این پل صورت گرفته است که هدف اساسی ما در این بازسازی آن است که الحاقات اضافی از این اثر تاریخی حذف شود و به سازه اصلی خود بازگردد.

وی بيان داشت ؛ این الحاقات که در پیاده روی پل ، نرده های بتنی و سازه آن صورت گرفته است با انتخاب یک پیمانکار مجرب و کاربلد برداشته خواهد شد.

شهردار بابل توضیح داد : آسفالتی که بر روی پل ریخته شده، برداشته و سنگ فرش های قلوه ای همانند زمان شکل گیری این پل در حدود بیش از ٢٥٠ سال پیش انجام خواهد شد و تمامی ترک ها و شکاف هایی که در پل ایجاد شده ، ترمیم می شود.

ايشان در پایان گفت: تلاش ما بر این است که سه ماه آینده بخش قابل توجهی از مرمت و  بازسازی  این بنای تاریخی به پایان برسد و برای علاقه مندان و دوستداران میراث کهن گذشته این اثر تاریخی جلوه نمايي کند.

پیشینه تاریخی محمدحسن خان بابل

 

بازگرداندن اصالت تاریخی و مرمت  پل تاریخی بیش از ٢٥٠ ساله محمد حسن خان بابل آغاز شد.

این پل تاریخی که در سال ١١٤٦هجری قمری به دستور ' محمد حسن خان ' جد آغا محمدخان قاجار در  بارفروش  (بابل کنونی ) بر روی بابلرود احداث شد ، تا واپسین روزهای سال 94 هجری شمسی محل تردد وسایل نقیله سبک و سنگین بود.

این بنای تاریخی که در روز ٢٢اردیبهشت سال ١٣٥٦ به شماره ١٤١٤ در فهرست آثار ملی ثبت شد ، با ساخت دو پل در مجاورت آن از زیر بار ترافیک خارج شد تا به عنوان یک اثر تاریخی ، برای گردشگران داخلی و خارجی دلربایی کند.

پل محمدحسن خان یک بنای شاخص به سبک معماری صفوی در مازندران است که با سفیده تخم مرغ و ساروج بنا شد.

ارتفاع آن از بستر رودخانه ١١متر است که ١٤٠ متر طول و ٦ متر عرض دارد .

این سازه تاریخی در طول عمر حدود بیش از ٢٥٠ ساله اش یک بار در دوره پهلوی اول مرمت و بازسازی شد که نتیجه آن الحاقات زیادی است که اصالت تاریخیش را مخدوش کرده است.

مطالبه مردمی برای بازسازی و مرمت این پل تاریخی سابقه چندین ساله دارد.نمایش تعداد بازدیدها : 210

بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان