دوشنبه, 29 مرداد 1397
عنوان : با همت شهرداری بابل اجرایی می شود؛ لایـروبی بابلرود با هدف جلوگیری از سیلاب و زیباسازی شهـر
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۱/۲۶ 
ساعت : ۱۱:۴۲:۱۵

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

با همت شهرداری بابل اجرایی می شود؛

لایـروبی بابلرود با هدف جلوگیری از سیلاب و زیباسازی شهـر


به گزارش روابط عمومی شهرداری بابل، بابل رود از رودهای مهم و پرآب استان مازندران است که از کوه های البرز سرچشمه می گیرد و در بابلسر به دریای مازندران می ریزد. این رود 78 کیلومتر طول دارد که در گذشته باول یا باول رود نام داشت. بابل رود در سر راه خود به دریا  که از روستاهای جنوب شهرستان بابل و غرب شهرهای بابل، امیرکلا و بابلسر می گذرد، هزاران هکتار از زمین های کشاورزی این مناطق را آبیاری می کند.

رودخانه بابل از منطقه پل محمد حسن خان که در جنوب شهر بابل قرار دارد، به طرف غرب شهر بابل متمایل می شود و پس از گذشتن از ضلع غربی شهر، روانه امیرکلا و بابلسر  و دریای مازندران می شود.

 در صورت استفاده بهینه از ظرفیت بالای بابلرود، این رودخانه  می تواند یک فرصت طلایی برای بابل باشد. حاشیه این رودخانه  دارای  مناظر بسیار زیبا و دل انگیزی است که در صورت توجه مسئولان و سرمایه گذاران، می تواند علاوه بر جذب گردشگران و پرکردن اوقات فراغت شهروندان، موجب اشتغال زایی نیز شود.

 بابل رود در دهه های  چهل و پنجاه در اثر سیلاب طغیان کرد و خسارات عمده ای به ساکنان  محلات قاضی کتی ، گله محله، درزی کتی و ملا کلا وارد کرده بود. محله ای که هم اکنون به صددستگاه اشتهار دارد در پی تخریب خانه ها برای خانواده هایی که در سال چهل وسه در جریان این سیلاب خانه و زندگی شان را از دست داده بودند احداث شد.

از نکات مهم در مسیر  بابل رود در منطقه شهری  به ویژه در مناطق درزی کتی، قاضی کتی، موزیرج و پل محمد حسن خان؛ عدم لایروبی این مسیر بود که جز یک بار در سال  1391 ، سال های طولانی بود که لایروبی نشده بود .

یکی از علل طغیان بابل رود در مناطق شهری، عدم لایروبی این رودخانه است ،  که با اندک بارندگی، وقوع سیلاب را در پی دارد. لایروبی و پاکسازی مسیر  بابل رود اقدام مبارکی است که علاوه بر خشنودی ورضایت مردم ، موجب  زیباشدن فضای موجود،  و روان سازی جریان آب را نیز  خواهد شد.

اکنون شهرداری بابل در ادامه فعالیت های درخشان عمرانی و زیباسازی شهر که با سرعت و دقت در نقاط مختلف شهر بابل در دست اجرا دارد، مصمم شده است تا لایروبی بابلرود از منطقه پل محمد حسن خان تا بلوار مادر را به طول 6 کیلومتر با هدف جلوگیری از سیلاب و طغیان رودخانه ، و زیباسازی مسیر بابلرود با ایجاد پیاده رو، جان پناه، مکان دوچرخه سواری، سایت ماهی گیری و... به اجرا در آورد.

به همین منظور و با توجه به آغاز این طرح عظیم و ارزشمند که می تواند زمینه مساعدی را در زمینه های مختلف تفریحی، رفاهی و گردشگری شهروندان و مسافران  به وجود آورد، برآن شدیم تا با  مهندس محسن کبود فیروزجایی شهردار  بابل گفتگویی داشته باشیم و از جزئیات این طرح مهم بیشتر آشنا شویم؛

وی گفت: از مدت ها قبل شاهد بودیم که به خاطر  عدم لایروبی  بابل رود، این رودخانه در داخل شهر بابل مشکلات عدیده ای را برای مردم ایجاد کرده است.

لذا با تلاش شورای اسلامی شهر و شهرداری بابل  بر آن شدیم تا پروژه ای را در مسیر بابلرود از بلوار مادر تا پل محمد حسن خان به اجرا درآوریم.

مهندس کبود گفت: ضرورت لایروبی بابل رود به خاطر رسوباتی است  که در آن به وجود می آید و شامل جمع شدن آبرفت، رشد درختچه ها و درخت ها به صورت نامنظم در اطراف رود، انباشت زباله و نخاله های ساختمانی در داخل رود، و رشد نیزارها در اطراف آن است، که حرکت آب را بشدت  کند کرده و از عرض رودخانه نیز به میزان قابل توجهی  کاسته  است.

کبود افزود:  در حالی که در برخی مسیرهای  این رودخانه، عرض آن تا 100 متر است در برخی نقاط شهری بابل، عرض بابلرود  به کمتر از 10 متر کاهش یافته است که رسوبات حاصل مانع حرکت و جریان سریع آب شده و در نتیجه هنگام بارندگی، مشکلاتی را برای مردم و خودروها ایجاد می کند.

شهردار بابل تصریح کرد:  برای اجرای موفق این طرح که با همکاری فرمانداری، شهرداری و امور منابع آب بابل آغاز شده است، پیشرفت های خوبی داشته و هم اکنون شهروندان عزیز شاهد این تلاش ها و تغییر چهره بابلرود در منطقه قاضی کتی هستند.

مهندس کبود یادآور شد:  مسیر بابلرود در نقاط شهری به خاطر لایروبی نشدن، محلی برای تجمع معتادان و اطراق بزهکاران نیز شده بود که با لایروبی این مسیر همچنین موجب زیبا سازی منطقه، ایجاد  امنیت برای حاشیه نشینان رودخانه در برابر سیلاب و طغیان بابلرود،  ایجاد امکانات گردشگری و جذب سرمایه گذاران برای ایجاد مکان ها و تاسیسات رفاهی و تفریحی خواهد شد.

مهندس کبود اظهار کرد: هم اکنون حدود یک کیلومتر از این مسیر در دست لایروبی و سامان دهی است که با همکاری پیمانکار  مجری طرح با مساعدت 7 دستگاه بیل مکانیکی بازو بلند از تاریخ 20 اسفند ماه گذشته در حال انجام است.

شهردار بابل  با اشاره به آثار مثبت لایروبی بابل رود خاطر نشان کرد، از ویژگی های اجرایی طرح مذکور این است،  که از رسوبات اضافی و خار و خاشاک و رشد بی رویه درختان نامنظم که زمینه انحراف مسیر آب را فراهم می آورد، جلوگیری  خواهد شد،  و موجب افزایش سطح رودخانه نیز  می شود تا هنگام طغیان و سیلاب، آب بدون مانع در مسیر اصلی رودخانه عبور کند. وی تأکید کرد:  درختان خشکیده و نامنظم و نیزارهای موجود،  مانع گود شدن رودخانه  می شوند و زمینه لغزش اطراف رودخانه را نیز فراهم می کنند، که از علل طغیان هستند و باید این عوامل برداشته شوند تا  سطح رودخانه برای حرکت روان جریان  آب مهیا گردد.

 مهندس کبود برآورد اولیه اجرای این طرح را حدود یک میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: امیدواریم با اجرای این طرح زمینه مساعدی برای ایجاد تفرجگاه برای شهروندان و گردشگران در حاشیه زیبای بابلرود فراهم شود. 


نمایش تعداد بازدیدها : 343

بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان